Z okazji Światowego Dnia Słuchu, rusza akcja bezpłatnych badań słuchu oraz zrozumienia mowy w gabinetach Amplifon Poland.
3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu. Odsetek seniorów cierpiących na problemy ze słuchem jest alarmujący. Boryka się z nimi aż 51% Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia. To efekt braku świadomości, że im wcześniej zaczniemy się badać, tym większa szansa na uniknięcie problemów w przyszłości, a także przekonania, że na wizytę u specjalisty trzeba bardzo długo czekać.
Tymczasem badanie słuchu możemy wykonać właściwie bez kolejki, a szybsze wykrycie problemów przełoży się na poprawę ogólnego stanu naszego zdrowia.
W ramach zachęcania seniorów do diagnostyki rusza „Miesiąc Dobrego Słuchu”. W marcu będą mogli oni skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.
Badania profilaktyczne nie są w zwyczaju Polaków – z opublikowanego STADA Health Report 2023 wynika, że 62% z nas nie wykonuje żadnych z nich. Skoro mamy problem z profilaktyką, nie powinno dziwić, że badanie słuchu nie wydaje się dla wielu z nas priorytetowe. Aż 60% seniorów zapytanych w ramach badań przeprowadzonych przez IQS na zlecenie marki Amplifon, przyznało, że nie badało słuchu od 3 lat albo dłużej.
- Jedną z przyczyn problemów ze słuchem jest brak świadomości jakie zagrożenia płynąz zaniedbania słuchu i związany z tym niski poziom diagnostyki. Oczywiście z wiekiem funkcjonowanie naszego organizmu się zmienia, jednak nie oznacza to, że mamy odpuszczać badania profilaktyczne – zaznacza Katarzyna Kowalczyk- dyplomowany protetyk słuchui kierownik oddziału w Amplifon. Ubytek słuchu narasta stopniowo, nie jest objawem, który widzimy z dnia na dzień. Skoro nic się nie dzieje, to po co się badać – takie podejście to także jedna z przyczyn niskiej częstotliwości badań profilaktycznych – dodaje.
W badaniu IQS cierpiący na problemy ze słuchem przyznają, że skutki swoich dolegliwości odczuwają w codziennym życiu. Najczęściej wskazują na trudności podczas oglądania telewizji lub słuchania muzyki (56%), problemy w ogólnej komunikacji z otoczeniem (55%), podczas załatwiania spraw urzędowych i kontaktów z najbliższymi (po 46%) czy problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym np. zrobieniem zakupów (44%).
Polak mądry po szkodzie
Ubytek słuchu może powodować dolegliwości wpływające na ogólny stan zdrowia, samopoczucie
i komfort życia. Aż 30% z osób niedosłyszących, przebadanych w ramach Eurotrak Poland 2023, wskazało, że ubytek słuchu może się w ich przypadku łączyć z depresją, 26% deklarowało zaburzenia snu, 17% wysokie ciśnienie krwi, a 14% problemy z widzeniem. Ciekawiej sytuacja wygląda wśród osób noszących aparaty słuchowe. Aż 61% z nich przyznało, że cieszyłoby się lepszą kondycją psychiczną,
a 55% aktywniejszym życiem towarzyskim, gdyby wcześniej zadbało o zdrowie swoich uszu. Warto jednak zaznaczyć, że kłopoty ze słuchem to nie tylko domena polskich seniorów, a problem globalny. Szacuje się, że do 2050 roku dolegliwości słuchu mogą dotknąć niemal 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, z czego ponad 700 mln będzie wymagało stałego leczenia.
- Problemy ze słuchem będą dotyczyły coraz większej części populacji – jesteśmy po prostu społeczeństwem, które z roku na rok starzeje się coraz bardziej. To ważne, żeby utrzymać ludzi w jak najlepszej kondycji psychofizycznej. Odpowiednia dbałość o narząd słuchu wyraża sięw badaniach profilaktycznych i diagnostyce. Teraz wszyscy seniorzy będą mieli szansę na bezpłatne badania w ramach akcji „Miesiąc Dobrego Słuchu” – wskazuje Dominika Dziewa – dyplomowany protetyk słuchu z firmy Amplifon.
Z okazji Światowego Dnia Słuchu seniorzy mają możliwość skorzystania z akcji „Miesiąc Dobrego Słuchu”. Przez cały marzec w gabinetach Amplifon mogą skorzystać z kompleksowego, bezpłatnego badania słuchu oraz konsultacji ze specjalistą. W przypadku trwałego ubytku słuchu wykwalifikowany protetyk dopasowuje odpowiednie aparaty słuchowe i rozpoczyna proces rehabilitacji słyszenia. Do tego specjalisty warto udać się również w przypadku wrażenia zatkanych uszu, tymczasowego lub trwałego pogorszenia słyszenia, również w wyniku infekcji czy szumów usznych.
Aby zapisać się na bezpłatną konsultację i dowiedzieć się więcej o stanie narządu słuchu oraz skorzystać z badań z użyciem najwyższej jakości sprzętu wystarczy zadzwonić: 800 888 899 (infolinia bezpłatna). Im wcześniej zostanie wykryty ubytek słuchu, tym większa szansa jego wyleczenia lub podjęcia rehabilitacji, a co najważniejsze – zadbania o ogólny stan zdrowia i komfort życia.
O badaniu:
Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w lutym 2023 roku.
Amplifon to światowy lider pielęgnacji słuchu posiadający 11 400 punktów sprzedaży w 26 krajach na 5 kontynentach. Porady i rozwiązania dla różnych poziomów ubytku słuchu można uzyskać w każdym z ponad 100 gabinetów Amplifon w Polsce, zapewniających specjalistyczną opiekę osobom z problemami słuchowymi. Od lat Amplifon pracuje nad poprawą życia milionów ludzi, pomagając im na nowo odkryć wszystkie emocje związane z dźwiękiem. W portfolio marki dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz rozwiniętym technologiom znajdują się wysoce spersonalizowane i innowacyjne aparaty słuchowe.
Źródło: materiały prasowe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz