środa, 29 stycznia 2014

Wojciech Pulcyn koncertowo i fonograficznie





Przyjęło się uważać trzynasty dzień miesiąca przypadający na piątek jako dzień wyjątkowo pechowy... Piątek, 13 grudnia 2013 okazał się jednak dla mnie dniem naprawdę pięknym i wyjątkowym.

Tego dnia w poznańskim klubie Blue Note w ramach prestiżowego cyklu "Jazz Top w Blue Note" wystąpił niezwykły wokalista - Kevin Mahogany wraz z doskonałymi polskimi Muzykami: Maciejem Sikałą, Kubą Stankiewiczem, Wojciechem Pulcynem i Sebastianem Frankiewiczem. Był to mój pierwszy w życiu kontakt z cudownym, około 180-letnim kontrabasem w rękach pełnego wyczucia i niezwykłych umiejętności Wojtka Pulcyna.

Ku mojej olbrzymiej radości, nie musiałam długo czekać na kolejny koncert Kontrabasisty, gdyż 17.01.2014 do klubu Blue Note przyjechał on z kwartetem Rafała Sarneckiego, aby ponownie wystąpić w ramach cyklu "Jazz Top w Blue Note". Jakże wspaniały był to koncert, jakie niesamowite porozumienie na scenie, piękne dźwięki i przecudne, uduchowione wręcz solówki Wojtka na kontrabasie..! 

Przepiękne koncerty i cudowne emocje, jakie pozostawiły one po sobie sprowokowały mnie do przyjrzenia się bliżej temu niesamowitemu Kontrabasiście, który na scenie zespala się ze swoim pięknym instrumentem, czerpiąc z tego niewysłowioną radość, wyrysowaną przepięknie na twarzy Muzyka.

Wojciech Pulcyn jest kontrabasistą o niezwykle charakterystycznym, pięknym brzmieniu. Urodzony 8 grudnia 1974 roku, w roku 1995 wraz z zespołem Joint Venture zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie za kompozycję na odbywającym się w Krakowie międzynarodowym festiwalu Jazz Juniors. Z tym samym zespołem w dwa lata później zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart.

W 1996 wytwórnia Polonia Records wydała płytę Ryszarda Borowskiego "The Night of Flutes", na której, obok Wojciecha Pulcyna, znajdują się tacy wykonawcy jak na przykład: Krzysztof Herdzin, Grzegorz Grzyb czy Zbigniew Namysłowski.

26 czerwca 1997 roku podczas Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days w warszawskiej Sali Kongresowej nagrano materiał koncertowy Big Bandu Jazz Radia pod dyr. Ryszarda Borowskiego, który tego samego roku ukazał się na płycie zatytułowanej po prostu "Warsaw Summer Jazz Days 1997". 

Rok później (1998) Wojtek zdobywa kolejne prestiżowe nagrody z triem Marcina Maseckiego. Tego roku nazwisko Kontrabasisty pojawia się na dwóch albumach: "Tribute To Marek & Wacek" Maseckiego & Jagodzińskiego oraz "Love Dance - Ivan Lins Songbook" Ewy Cybulskiej.

Rok 1999, obok zajęcia III miejsca przez Wojciecha ze swoim zespołem New Orchestra na Festiwalu Jazz Juniors,  przynosi kolejną płytę Ryszarda Borowskiego - "Mariage", na której przy kontrabasie znów zasiadł Wojtek.

W 2000 roku Kontrabasista skomponował muzykę do spektaklu "Transatlantyk" dla teatru Montownia. W dwa lata później (2002) wytwórnia Orange World wydała płytę folkowego zespołu Kapela Ze Wsi Warszawa, zatytułowaną "Wiosna Ludu", na której gościnnie wystąpił, obok Maćka Cierlikowskiego, Wojciech Pulcyn.

2003 rok jest rokiem powstania zespołu Alamut, grającego muzykę rockowo/ jazzowo/ etniczną. Grupa ta nagrała płytę "Alamut", wydaną przez Unzip Fly w roku 2007, na której na kontrabasie gra Wojtek Pulcyn. 

Kolejna płyta, którą swym pięknym kontrabasem ozdobił Wojtek, to "Konieczność Miłości - Piosenki Zygmunta Koniecznego" Mariusza Lubomskiego, wydana przez Lubomski - Agencja w roku 2006. W tym samym roku, nakładem wydawnictwa Universal Music Polska, ukazała się również płyta "Inspiration" kwintetu Mateusza Smoczyńskiego.

W roku 2008 pojawiają się trzy płyty, na których Kontrabasista odgrywa bardzo ważną rolę. Są to "Songs From a New Places" kwartetu Rafała Sarneckiego (wydana przez ARMS Records), "Expressions" kwintetu Mateusza Smoczyńskiego (wydana przez Tokarnia Music Production) oraz "Ambiwalencja" Mariusza Lubomskiego (nakładem wytwórni Lubomski - Agencja).

Trzy nowe płyty wychodzą również w rok później (2009). Wydawnictwo Folkers wypuszcza wówczas płytę "Pola" Apolonii Nowak & Swoją Drogą Trio, GOWI Records wydaje "Alchemy of Soul" tria Piotra "Bociana" Cieślikowskiego, natomiast album Pawła Kaczmarczyka & Audiofeeling Band pod tytułem "Complexity in Simplicity" ukazuje się nakładem niezwykle prestiżowej wytwórni ACT.

Kolejna płyta Rafała Sarneckiego z wspaniałym Kontrabasistą - Wojtkiem Pulcynem - ukazuje się w roku 2011 nakładem hiszpańskiej (!) wytwórni - Fresh Sound Records. Jest to album zatytułowany "Madman Rambles Again".W tym samym roku wytwórnia Warner Music Poland wydaje album "Etnofonie Kurpiowskie/ Tribute to Szymanowski and Skierkowski", będący projektem Weroniki Grozdew.   

W 2012 roku wytwórnia KSQ Music wydała płytę "Spaces" Kuby Stankiewicza, nagraną w naprawdę doborowym składzie (Kuba Stankiewicz/ Maciej Sikała/ Wojciech Pulcyn/ Sebastian Frankiewicz).

Wreszcie nadchodzi rok 2013. W tym roku nazwisko Wojciecha Pulcyna pojawia się na czterech ważnych płytach. Są to: wydana przez Polskie Radio "Cinema Meets Jazz" tria Witolda Janiaka (Janiak/ Pulcyn/ Zielak), "Jazz Energy" Kazimierza Jonkisza wydana przez Multikulti Project, podwójny album wydawnictwa Mystic Production (CD + DVD) Lubomskiego w Trójce: "Again",  zawierającego materiał zarejestrowany w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, oraz... "Henryk Wars Songbook", cudna płyta duetu Wojciech Pulcyn/ Bogdan Hołownia, która ukazała się nakładem wytwórni HoBo.

Pozostaje czekać cierpliwie, co przyniesie rok 2014... :) Ja, z mojej strony, mogę obiecać, że odtąd zamierzam pilnie śledzić tak fonograficzne, jak i koncertowe poczynania Wojciecha Pulcyna i z wielką radością będę donosić o każdej nowości, aktualizując na bieżąco dyskografię Kontrabasisty.

Marta Ratajczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz