sobota, 24 lutego 2018

Alicja Serowik: Do Śë Sajd (2018)




Z początkiem lutego 2018 ukazał się album pochodzącej z Podlasia, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, wokalistki - Alicji Serowik, noszący tytuł "Do Śë Sajd". Materiał, jaki znajdziemy na wydawnictwie wyposażonym w piękną książeczkę, to dziesięć pieśni kurpiowskich, opracowanych i zaaranżowanych przez pianistę i kompozytora, Michała Ciesielskiego, będącego autorem wplecionego pomiędzy ludowe pieśni utworu "Ćerépétka".

W nagraniach udział wzięli: Alicja Serowik - wokal, Michał Marek Ciesielski - fortepian, Arek Czernysz - akordeon, Krzysztof Słomkowski - kontrabas, Adam Golicki - perkusja oraz kwartet smyczkowy Bonsai w składzie: Aleksandra Denga - skrzypce I, Aleksandra Szymańska - skrzypce II, Karol Sienkiewicz - altówka i Weronika Kulpa - wiolonczela.


Spis utworów: "Zaświeć Niesiądzu I", "W kadzidlańskim bor", "Nisko słonko", "A pod borem siwe konie", "Ćerépétka", "Moje druhenki", "Uwoz, mamo", "U jeziorecka", "Zaświeć Niesiądzu II", "Leć głosie po rosie", "Leciały zórazie".

Zasłuchując się w płytę, nie można oprzeć się wrażeniu, że oto kurpiowskie skarby, skrzętnie ukryte przed wiekami w ludowych pieśniach, zostały jakby przesiane od nowa, przyprawione świeżym spojrzeniem na świat dźwięków, - oddając się w wir pięknego i pełnego powabu tańca ... tradycji z nowoczesnością. A może raczej, w pięknie zdobionej, zamkniętej księdze minionych dziejów otwarto maleńki prześwit, przez który dostało się do środka ochocze oko - a właściwie - głos, który z zachwytem i podziwem zanurzył się w pięknie i ... wciąż nim opływa!

Głos - pełen dynamiki naprawdę rzadko spotykanej, ociekający emocjami, niepospolicie żywy, nasycony wigorem i rodzajem... fascynacji, która udziela się także odbiorcy. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z urzekającą szczerością, na którą nie sposób zareagować inaczej, jak pełnym ufności otwarciem i oddaniem, a także chęcią takiego uczestniczenia w odbiorze materiału, by choć ułamkiem siebie dotknąć tego, co taki zachwyt obudziło w wokalistce.

Olbrzymią rolę w rozwijaniu całego kwiecistego dywanu muzycznych uroków odgrywa znakomity zespół, z jakim Alicja Serowik zdecydowała się nagrać płytę. Nade wszystko jednak nie do przecenienia jest rola Michała Ciesielskiego (lider Confusion Project) - pianisty, kompozytora, a przede wszystkim aranżera i producenta albumu, który w najdoskonalszy sposób nie tylko zrozumiał, lecz sam fantastycznie podjął myśl przewodnią albumu. Pianista zaangażował się w materiał tak bardzo, że stworzył na jego potrzeby piękną autorską kompozycję niezwykle barwną w czarodziejskie dźwięki, w pełni i w pozazdroszczenia godny sposób wykorzystując obecność kwartetu smyczkowego.

Album, mimo pięknych i pełnych emocji odniesień do korzeni, brzmi bardzo świeżo i odkrywczo, a połączenie wspaniałej melodyki muzyki ludowej z tym, co najpiękniejsze we współczesnej muzyce improwizowanej, daje naprawdę fenomenalny efekt!

Marta Ratajczak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz