Niedawno na łamach Babskiego Ucha miałam przyjemność przybliżyć sylwetkę genialnego niemieckiego saksofonisty, Mulo Francela, przy okazji ukazania się jego kolejnej autorskiej płyty. Dziś będzie o jego zespole, Quadro Nuevo, będącym jednym z najbardziej utytułowanych niemieckich zespołów oraz o ich śródziemnomorskich opowieściach, "Mare" - albumie, jaki ukazał się 30 października 2020 roku nakładem GLM Music.
Quadro Nuevo, od czasu założenia grupy, czyli od roku 1996, wystąpił już na ponad 3000 koncertach na całym świecie, od Nowego Orleanu, przez Sydney, Meksyk, Istambuł aż do Pekinu. Formacja wywodzi się z Bawarii lecz, jak wspomina sam Mulo Francel, zespół “powrócił do inspiracji z rejonu Morza Śródziemnego, tamtejszej sztuki muzycznej, która charakteryzowała muzykę Quadro Nuevo, począwszy od debiutanckiego albumu ‘Luna Rossa’ ”.
W nagraniach udział wzięli: Mulo Francel (saksofony, klarnety, mandolina, sansula, gwizdek), Andreas Hinterseher (akordeon, vibrandoneon, trąbka, flugelhorn), Chris Gall (fortepian), Didi Lowka (bas, perkusja). Gościnnie wystąpili: Evelyn Huber - harfa (9,12,15), Basem Darwisch - oud (10), Rafat Muhammad - perkusja (8, 10), Paulo Morello - gitara (3) oraz Tim Collins - wibrafon (3).
Na album składa się 15 kompozycji: 1. "Sambadi Didi"/ 2. "Torna a Surriento"/ 3. "Sun will shine again"/ 4. "Yorke’s Guitar"/ 5. "Saluti di Parigi"/ 6. "Plage à Trois"/ 7. "Ragazzo Samba"/ 8. "Beach Anno ‘75"/ 9. "Ikarus’ Dream"/ 10. "Cafeé Groppi"/ 11. "Stay Away And Play"/ 12. "Micheèle’s Valse"/ 13. "Cinema Paradiso"/ 14. "Bora Furiosa"/ 15. "Valse de Amor increible".
Autorzy kompozycji: Didi Lowka (1), Ernesto de Curtis aranż. Mulo Francel (2), Mulo Francel (3,9,15), Chris Gall (4,6,7), Andreas Hinterseher (5,11,12,14), Basem Darwisch (10), Ennio & Andrea Morricone aranż. Chris Gall (13). Utwór „Beach Anno ́75“ (8) oparty jest na utworze „El Bimbo“ Claude’a Morgana, w aranżacji Mulo Francela.
Fot. Materiały prasowe |
"Mare" to niecodzienny album, na którym znajdziemy nieprawdopodobnie barwną muzyczną miksturę, na którą składają się: arabeski, bałkański swing, ballady, odważne, złożone improwizacje, a także rytmy rodem z Bałkanów, włoskie tanga czy francuskie walce, melodie egejskie, ballady, motywy orientalne. Jak zespół sam określa swoją przynależność gatunkową - tu melodie ze starej Europy i śródziemnomorska lekkość skraplają się w baśniowe pejzaże dźwiękowe. Muzycy Quadro Nuevo nie ograniczają swoich występów do klubów jazzowych, festiwali czy sal koncertowych, lecz - podróżując po południowych miastach, nierzadko występują jako muzycy uliczni, a jako nocny zespół tango niejednokrotnie wzywają ludzi do tańca. Będący nieustannie w drodze kwartet wypracował własny język poezji dźwiękowej, pełen oddania, namiętności i wielkiej radości, jaką daje muzykom obcowanie z instrumentami i publicznością.
Kompozycje Quadro Nuevo opowiadają o życiu wędrowców, ich doświadczeniach i codzienności, a także o wielkich emocjach, czułości i dzikim temperamencie, pasji, tęsknocie oraz spełnieniu. Szeroka gama instrumentów zapewnia niesłychanie pełne brzmienie, które dodatkowo wypełniają ogromnym wachlarzem barw zaproszeni muzycy. W całym tym barwnym dźwiękowym korowodzie raz po raz w arcywspaniały sposób na prowadzenie wysuwa się multiinstrumentalista i kompozytor, Mulo Francel, z niesłychanym wdziękiem skupiając na sobie nagle wszystkie reflektory.
"Mare" to w sumie 16-sty album kwartetu Quadro Nuevo, co - po naprawdę wielkiej ilości wspólnie zjeżdżonych tras i zagranych koncertów, musiało wręcz skutkować niesłychanym zgraniem i lekkością współtworzenia dźwiękowej przestrzeni. W kompozycjach wyraźnie wyczuwalna jest niepohamowana radość z wspólnego tworzenia i przebywania we własnym towarzystwie. Muzyka zespołu mimo, iż od nostalgii nie stroni, jest wciąż przystępna, lekka, czarując nieprzyzwoicie śródziemnomorską lekkością bytu. I w takim cudnym nastroju bezwstydnego trwania w stanie błogiej rozkoszy Panowie, tak po prostu, każą trwać odbiorcy... Czemu nie? - Dla mnie: bomba!
Warto na zakończenie dodać, że w 2010 i 2011 roku kwartet Quadro Nuevo otrzymał nagrodę ECHO Jazz jako najlepszy występ na żywo oraz został uhonorowany najwyższą niemiecką nagrodą muzyczną od Niemieckiej Akademii Phono.
Przy okazji, zachęcam do zapoznania się z najnowszym, sierpniowym albumem Mulo Francela, "Crossing Life Lines", o którym więcej można przeczytać TUTAJ.
Marta Ratajczak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz