piątek, 4 września 2020

Michał Ciesielski: "Share Location" (Soliton, 2019)

 

Pianista, kompozytor i niepodważalny lider doskonałej jazzowej grupy Confusion Project, Michał Ciesielski, 1 października 2019 roku nakładem wytwórni Soliton opublikował w pełni autorską, solową płytę, która ukazała się pod patronatem portalu LongPlay. "Share Location" została w nadzwyczaj staranny sposób dopracowana pod każdym względem, obfitując zarówno w wielkie bogactwo piękna dźwięków, fascynującą oprawę graficzną, jak i wyczerpujące informacje, włącznie z autorską interpretacją utworów.


Na album składa się 9 autorskich utworów pianisty i kompozytora, z których każdy w niezwykły sposób odnosi się do miejsc szczególnie ważnych w życiu Michała Ciesielskiego:

1. "All Aboard!"/ 2. "Tricity Rush"/ 3. "Ghosts of Lviv"/ 4. "Train to Karaganda"/ 5. "Crossroad Waltz"/ 6. "Baikal and Angara"/ 7. "Please Stand Firm and Hold the Handrail"/ 8. "Guo Mao Flutter"; 9. "Standing On the Shore".


Sam muzyk uchyla rąbka tajemnicy, odkrywając przesłanie albumu następującymi słowami:

"Mam szczęście, że mam w życiu ludzi, którzy pokazują mi piękne miejsca na całym świecie. Dzięki ich wysiłkowi odwiedziłem zapierające dech w piersiach miejsca, które pozostanę w mojej pamięci na zawsze. Niektóre egzotyczne, niektóre, powiedziałbym „zaraz za rogiem”, ale wyjątkowe na swój sposób. Teraz chciałbym podzielić się z Wami niektórymi z tych lokalizacji, a przede wszystkim - emocjami, które przyniosły. Kto wie? Może ten album będzie dla Was zachętą żeby je zobaczyć. A więc, wszyscy na pokład!"

 

"Share Location" staje się więc niewątpliwą pamiątką, swoistą dźwiękową pocztówką z podróży, jaką swoją nadzwyczaj wrażliwą artystyczną duszą odbył pianista, odwiedzając takie miejsca jak Pekin, Lwów czy Kazachstan. Poza niekwestionowaną wartością estetyczną, konceptualny album opatrzony został nadzwyczaj dokładnym komentarzem - zarówno w przestrzeni graficznej, oddziałującej mocno na wyobraźnię odbiorcy, jak i wyważonym słowem wstępnym do każdego z utworów, stanowiącym impuls i jednocześnie zachęcającym do zgłębienia tajemnic zza lekko uchylonej kurtyny.

Wszystko to sprawia, że stajemy się odbiorcą zgłębiającym tajniki artystycznego umysłu, będącego pod silnym wpływem zmiennych barw, mieniących się przeróżnymi punktami tak fizycznej, jak i duchowej podróży pianisty. Na tym jednak nie koniec, gdyż otwartość tak muzyki, jak i treści, stawia nas także tuż obok, pozwalając wnosić do tych magicznych miejsc rysujących się oto w naszej wyobraźni - swoje własne detale, odrobiny tego, co w naszym umyśle i duszy rodzi się w toku obcowania z pięknem odbieranych dźwięków.

Utwory oscylują wokół szeroko pojętej muzyki improwizowanej, nie stroniąc także od tego, co najszlachetniejsze i najpiękniejsze w muzyce klasycznej. Znakomita ekspresja i koloryt dźwięków jednocześnie uwodzą, jak i, gdzieś na drugim planie, skłaniają do refleksji i wielkiej zadumy. Mimo, iż mamy do czynienia z całkiem nowym materiałem, nie stroniącym od rozbudowanych improwizacji, ambitnych, acz pełnych nieposkromionej fantazji wariacji czy nagłymi zwrotami, to nieustające ciepło barwnego klimatu, nieokiełznana głębia i piękna harmonia nadająca całości puszystej miękkości sprawiają, iż mamy wrażenie obcowania z czymś bezpiecznym i doskonale znanym.


Album ukazał się pod patronatem LongPlay.




Marta Ratajczak

Opisy albumów grupy Confusion Project na Babskim Uchu:



Opisy innych albumów z Michałem Ciesielskim:

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz