niedziela, 7 kwietnia 2019

Era Jazzu - zapowiedź kwietniowych koncertów, czerwony winyl Poznań Jazz Project

W miniony wtorek, 02.04.2019, odbyła się konferencja prasowa związana z nadchodzącymi kwietniowymi koncertami Festiwalu Dionizego Piątkowskiego - Ery Jazzu. Podczas konferencji, obok interesującego programu koncertowego, zaprezentowana została także wydana w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy czerwona płyta winylowa Poznań Jazz Project, będąca drugim już analogowym albumem wydanym przez Erę Jazzu.
Zacznijmy jednak od intrygującego programu, jaki zaproponował na kilka najbliższych dni Dionizy Piątkowski:

Motywem przewodnim wiosennej edycji Ery Jazzu jest twórczość Krzysztofa Komedy, od którego tragicznej śmierci mija w tym roku dokładnie pół wieku.

12 kwietnia w poznańskim klubie Blue Note wiosenna edycja Festiwalu otwarta zostanie przez występ Afroistic Trio. Jak czytamy na stronie wydarzenia:

"Jeśli jest nurt muzyki, dla którego termin wielokulturowość jest najbardziej adekwatny, to jest nim z pewnością dzisiejszy jazz. Owe “jazzowe multi-kulti” wymyka się często tradycyjnej ortodoksji jazzu, ale jest najczęściej niezwykle interesującym i ważnym połączeniem tego, co w tej muzyce najprawdziwsze: rytmy Afryki, funkowe brzmienia oraz groove jazzowe impulsywne improwizacje. Dla takiego pomysłu powstało AFROÏSTIC Trio – zespół kreatywnych i artystycznych osobowości. Senegalski wirtuoz gitary i charyzmatyczny wokalista Herve Samb, amerykański basista Reggie Washington oraz mistrz instrumentów perkusyjnych Ulri Yul Edorh. Czyli funkowe i afrykańskie brzmienie jazzu w rozbudowanej skomplikowanymi fakturami zabawie wraz z oczywistym odniesieniem do tradycji oraz stylistyki nowoczesnego funky i współczesnego jazzu."
Po ogromnych emocjach, jakich możemy spodziewać się po piątkowym koncercie w Blue Note, kolejny wieczór, 13.04,  spędzimy w pięknej Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie wysłuchamy genialnego zespołu radio.string.quartet. Zespół wystąpi z programem "Komeda & More".

"radio. string. quartet – wraz z The Kronos Quartet, Turtle Island Quartet i polskim Atom String Quartet – należy do elity współczesnej kameralistyki. To wirtuozerskie kwartety, które w budowanie własnego wizerunku i brzmienia sięgają nie tylko po klasyczny repertuar, ale kreują swoją muzykę interpretując standardy jazzu, rocka i współczesnej awangardy. Nie dziwi zatem, że w rozległym repertuarze Radio String Quartet znajdują się arcyciekawe wersje kompozycji Johna „Mahavishnu” McLaughlina, Joe Zawinula i The Weather Report, Henry’ego Manciniego, Milesa Davisa, grupy Radiohead, George’a Gershwina, Keitha Jarretta. Poznański koncert Ery Jazzu przyniesie interpretację muzyki Krzysztofa Komedy w premierowym programie Radio String Quartet."
W skład węgierskiego kwartetu wchodzą: Bernie Mallinger – skrzypce, Sophie Abraham – wiolonczela, Cynthia Liao – altówka oraz Igmar Jenner – skrzypce. Muzycznym dopełnieniem występu kwartetu będzie projekt, jaki przygotowali wraz z nim poznańscy muzycy młodego pokolenia - spadkobiercy tradycji “Czasu Komedy”.

Ostatnim dniem wiosennej edycji Ery Jazzu jest niedziela, 14.04.2019, kiedy na scenie Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wystąpi skandynawska pianistka i wokalistka - Rebekka Bakken. Wraz z nią na scenie pojawią się także: Ola Gustavsson – gitara, Eirik Tovsrud Knudsen – instrumenty klawiszowe, Jonny Sjo – kontrabas oraz Rune Arnesen – perkusja. W materiałach prasowych czytamy:

"“Najpopularniejsza wokalistka Skandynawii” oraz „piękność  i wielkie odkrycie” – tak przedstawiana jest w europejskich mediach norweska gwiazda Rebekka Bakken. Wokalistka o niezwykłej emisji głosu, którym buduje jazzowe brzmienie i nadaje mu skojarzeń, które nie zawsze odnoszą się do typowego “scandinavian touch of jazz”. Rebekka Bakken nie jest typową emisariuszką „skandynawskiego jazzu”, ale najznamienitszym przykładem artystki (i muzyki), która rozwijając swój talent potrafiła doskonale zaistnieć na hermetycznym rynku śpiewających jazz dam. Jest melancholijnie ujmująca jak Marianne Faithfull, jazzująca jak Diana Krall, charyzmatyczna jak Joni Mitchell i folkowo autentyczna jak Norah Jones."
Szykują się więc niemałe emocje. Więcej o wydarzeniach - na stronie Ery Jazzu.




Jak wspomniałam we wstępie, podczas konferencji został zaprezentowany drugi już analogowy album Ery Jazzu: Poznań Jazz Project. Tym razem, limitowana do nakładu 100 egzemplarzy płyta ukazała się na 180-gramowym, czerwonym winylu.
Przytoczę może słowa samego Dionizego Piątkowskiego:

"Charakterystycznym motywem koncertów Ery Jazzu jest ich niepowtarzalność. Realizowane jako jedyne, ekskluzywne i wymykające się estradowej sztampie. Być może moim pierwszym „projektem specjalnym” był poznański koncert weterana AACM, trębacza Lestera Bowie’go i grupy Miłość, wspólne koncerty saksofonisty Davida Murray’a z polskimi jazzmanami, jedyny w swoim rodzaju, międzynarodowy „Penderecki Jazz” czy „Gershwin’s World” Herbie’go Hancocka ze – specjalnie przygotowaną dla Ery Jazzu- orkiestrą. Z pewnością najbardziej  „poznańskim” okazał się pomysł połączenia monumentalnej klasyki muzycznej z ekspresyjnym jazzem, gdy realizowałem wspólne koncerty Orkiestry Amadeus- Agnieszki Duczmal z gitarzystą Al Di Meolą.

Realizacja takich  projektów nabrała rozpędu i zaczęła funkcjonować jako Poznań Jazz Project. Te niepowtarzalnie i jedyne koncerty wielkich gwiazd jazzu z poznańskimi muzykami stały się  także znakiem firmowych  Ery Jazzu. Genialna skrzypaczka Regina Carter gra z Dawidem Kostką, legendarny kontrabasista Ron Carter z Krzesimirem Dębskim, wokalistka i pianistka Sarah McKenzie koncertuje z poznańskim trio (Damian Kostka, Dawid Kostka, Mateusz Brozstowski), kultowy skrzypek Jean – Luc Ponty gra z Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, słynne Tingvall Trio z harmonijkarzem Kacprem Smolińskim a wybitny saksofonista Chico Freeman gra z  poznańskim kwartetem braci Kostków.To niezapomniane, jedyne i niepowtarzalne koncerty Ery Jazzu, teraz – we fragmentach – zaprezentowane na tym unikalnym albumie."
Na pierwszej stronie albumu znajdziemy nagranie poznańskiego wirtuoza harmonijki, Kacpera Smolińskiego z Tingvall Trio, będące fragmentem koncertu Ery Jazzu z dnia 12.04.2018 roku. Drugim z utworów pierwszej strony płyty jest fragment koncertu zespołu Piotra Scholza wraz z wielkim skrzypkiem - Jean-Luc Ponty. Występ ten odbył się również w CK Zamek, 08.04.2017.
Drugą stronę czerwonej płyty wypełnia Krzesimir Dębski & Ron Carter Trio (19.11.17) oraz Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman (16.04.2016).

Nikogo nie trzeba więc przekonywać, że - poza niewątpliwą ucztą muzyczną i potężną dawką nieprawdopodobnego piękna, jakie daje album, stanowi on także niezwykle wielką wartość kolekcjonerską. Takie rzeczy - tylko podczas Ery Jazzu!



Nie trzeba więc chyba nikogo specjalnie zapraszać - do zobaczenia już w najbliższy weekend! O wydarzeniu poczytamy również na portalu LongPlay.

Marta Ratajczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz