sobota, 12 czerwca 2021

Ari Erev: "Close to Home" (Acum, 8 czerwca 2021)


Przed kilkoma dniami, tj. 8 czerwca 2021 roku odbyła się światowa premiera czwartego albumu autorskiego izraelskiego pianisty, Ariego Ereva. Album "Close to Home" (wydany przez Acum) nagrany został w międzynarodowym składzie, a jego zawartość stanowi osiem oryginalnych kompozycji pianisty oraz aranżacje 5 utworów jego ulubionych twórców. Ari Erev, któremu dzisiaj przyjrzymy się bliżej, kilkakrotnie występował w Polsce, współpracując m.in. z Andrzejem Święsem, Alanem Wykpiszem, Patrykiem Doboszem, Piotrem Południakiem czy Grzegorzem Pałką.


W pierwszej kolejności przedstawmy może imponujący, międzynarodowy skład muzyków, jakich usłyszymy na omawianym albumie:

Ari Erev (fortepian) - Urodzony w Izraelu, syn pianisty - amatora. Muzyczną eduykację rozpoczął od muzyki klasycznej, w wieku lat 17 skierował się w stronę jazzu. Studiował na Rubin Academy of Music w Tel-Avivie. W toku swojej kariery występował w klubach i na festiwalach w Izraelu, współpracując z czołówką tamtejszej sceny jazzowej oraz w Europie.

Assaf Hakimi (kontrabas, gitara basowa) - Również urodzony w Izraelu. W latach 2001-2009 mieszkał i studiował w Nowym Jorku, współpracując z takimi artystami jak: Paquito D’rivera, Junior Mance, Clarence Penn, Aaron Goldberg, Sheila Jordan, Kevin Mahogany, Vanessa Rubin, Wyclef Gordon. W roku 2009 wydał swój pierwszy album “Some Other Day”.

Gasper Bertoncelj (perkusja) - Urodzony w Słowenii, rozpoczętą w rodzinnym kraju muzyczną edukację kontynuował w Austrii oraz Stanach Zjednoczonych, mając okazję uczyć się od mistrzów jak Victor Lewis , Billy Drummond, Andy Watson i John Patitucci. Poza sceną jazzową współpracuje z muzykami i zespołami grającymi blues, country & western, latin i gypsy swing, R'n'B. Mieszka obecnie w Izraelu. 

Gilad Dobrecky (instrumenty perkusyjne) - Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak Mike Stern, Toots Teilman, Dennis Chambers, Cornelius Bampus, Randy Brecker, Mark Johnson, Ornette Coleman, Kenny Werner, Oliver Lake, Santi Debriano, Regina Carter, Brad Mehldau. Inspiracją są dla niego muzyczne tradycje Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Brazylii oraz dzieła muzyki klasycznej.

Zespół dopełniają: Yuval Cohen (saksofon) oraz Hadar Noiberg (flet).

Ponad 73-minutowy album wypełnia 13 utworów:  1. "Israeli Story"/ 2. "Playground"/ 3. "Childhood Scenes"/ 4. "Falling in Place"/ 5. "Old Friends"/ 6. "Para Sempre" ("Forever") - Debora Gurgel/ 7. "Afar" (for Tal)/ 8. "So Tender" - Keith Jarrett/ 9. "Saturday's Coffee"/ 10. "Shi'ur Moledet" ("Homeland Class") - Efraim Shamir/ 11. "Olha Maria" - Antonio Carlos Jobim/ 12. "Still Crazy After All These Years" - Paul Simon/ 13. "Po" ("Here").Close To Home jest moją opowieścią o rodzinie, bliskich przyjaźniach i o miejscach, które są mi bliskie. Ludziach i miejscach, z którymi wiążą mnie silne emocje. Nasi bliscy, ulice na których mieszkamy, lokalne sklepy, place zabaw. Rodzinne miasto i ojczyste strony. O nich właśnie opowiada moja muzyka.” – mówi sam Ari Erev. 

Ari Erev, pianista o wielce bogatej wyobraźni oraz nieograniczonym spektrum postrzegania najmniejszych subtelności i uplatania ich w wyrafinowane struktury dźwiękowe, na albumie "Close to Home" postanowił poszerzyć skład typowego tria fortepianowego o dodatkowe instrumenty. Zabieg ten w wybitnie udany sposób pozwolił wznieść muzykę na najwyższy stopień kolorytu, którego intensywność wspaniale koresponduje z zamiarem twórczym artysty. Bijące z dźwięków ciepło przenosi nas w magiczne miejsca, do jakich odwołuje się w swoich wspomnieniach pianista i kompozytor, wplatając w piękne linie melodyjnych utworów delikatne, lecz silne nawiązania do ważnych dla niego ludzi, miejsc czy też zdarzeń. Bogata harmonia kompozycji pianisty oraz prawdziwie piękne melodie zostają więc dodatkowo ozdobione wpływami muzyki klasycznej oraz elementami muzycznego dziedzictwa Brazylii, jakie słyszymy wyraźnie w fantastycznej grze flecistki - Hadar Noiberg. Do tego: perkusjonalia w dłoniach Gilada Dobrecky'ego wprowadzające komponenty stylu latynoskiego, czy niezwykła delikatność saksofonisty, Yuvala Cohena - i mamy, wraz z wieloletnim triem fortepianowym Ereva prawdziwy dream team!

Charakterystyczny styl Ariego Ereva, pełen subtelności, ale i wyrazistości pochodzącej z nieposkromionej dzikości duszy i swobody wyrażania najskrytszych myśli prosto z głębi serca, przenika także do aranżacji, które znajdziemy na płycie wśród jego autorskich kompozycji. Całość stanowi zatem spójną, przepiękną opowieść, pełną lirycznych uniesień, lekkości i naturalnej otwartości pianisty na bezkresną radość płynącą z kontaktu z dźwiękiem, który powołuje do życia i przygotowuje na dojrzałą podróż do wnętrza odbiorców. Wypieszczone, ukochane przez kompozytora melodie wypływają w rozczulający sposób w dorosły świat, pełne optymizmu, harmoni i soczystego piękna. Płyną, głęboko zakorzenione w muzyce improwizowanej, zdobiąc się jednak bogato ornamentami, jakich nadają im wpływy fascynacji pianisty world music czy latynoskimi rytmami, rzucając się niepohamowany taniec z barwami, jakie wnoszą muzycy współtworzący grupę. W efekcie mamy bujne, tętniące życiem melodie, które - zostając w nas, wcale nie mają zamiaru cichnąć, czy choćby - hamować swój rozwój. A przebijając się przez kolorową bujność i soczystość dźwięków, na chwilę przystając - dostrzeżemy, niczym na okładce płyty, ukryty, piękny domek, - umysł i duszę pianisty i kompozytora, - tajemniczą różdżkę, która je powołała do życia.

O albumie przeczytamy na portalu LongPlay: /link/

Marta Ratajczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz