niedziela, 23 marca 2014

Olo Walicki: dyskografia




Olo Walicki (urodzony w Gdańsku w 1974 roku) jest kompozytorem, kontrabasistą i producentem, przede wszystkim jednak - jak dla mnie - mistrzem w pisaniu muzyki ilustracyjnej, posiadającym niesamowitą wrażliwość, która pozwala mu na doskonałe zrozumienie przekazu dzieła, do którego tworzy Muzykę oraz na wyrażenie go za pomocą pięknych dźwięków. Olo zajmuje się tworzeniem muzyki do spektakli teatralnych oraz do filmów, tworzy muzyką improwizowaną, udziela się też w projektach z teatrami tańca. Karierę muzyczną rozpoczął jako szesnastolatek, jest Artystą związanym ze sceną yassową, grał z Leszkiem Możdżerem oraz przez okres ośmiu lat występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył Łoskot, Szawgierkolaskę, Oczi Cziorne i zespół Miłość.

Jak wspominałam przy okazji opisywania najnowszej płyty Ola: "KOT (CZY TEŻ KOTKA?)", obok jego Muzyki nie można przejść obojętnie - albo się ją kocha, albo - nienawidzi. Ja osobiście pokochałam ją bezgranicznie i - przekonana o konieczności wyruszenia w podróż muzycznymi śladami Ola - postanowiłam zgromadzić w jednym miejscu jego dyskografię, którą zamierzam aktualizować z każdym pojawieniem się nowego nagrania oraz uzupełniać o moje opisy wysłuchanych już płyt.

Olo na swoim koncie ma rozliczne projekty takie jak: OW Kaszebe, The Saintbox czy Zespół Cieśni i Tańca. Podstawowa dyskografia Ola Walickiego przedstawia się następująco:

W roku 2000 wraz z Maciejem Grzywaczem (gitara) oraz Emilem Kowalskim (klarnet, klarnet basowy) Olo wydał płytę zatytułowaną "Offshore". Rok później, razem z Maciejem Grzywaczem, Krystyną Stańko, Cezarym Paciorkiem, Cezarym Konradem i Grzegorzem Grzybem nagrał i wydał płytę "Do Dziesięciu" pod szyldem zespołu (0-58). W 2004 roku ukazuje się ekskluzywny album z projektem Ola: "Metalla Pretiosa". Do nagrania tej płyty Olo zaprosił Leszka Możdżera, niemieckiego perkusistę Maurice'a de Martina oraz kwartet instrumentów dętych: The Gdańsk Philharmonic Brass.

Kolejne projekty Ola, wydane przed jego wytwórnię -  OWA to: album "Kaszëbë" z 2007 roku nagrany w składzie: Olo Walicki/ Damroka Kwidzińska/ Maria Namysłowska/ Karolina Amiriam/ Piotr Pawlak/ Kuba Staruszkiewicz; płyta CD + DVD "Trauma Theater - Theater Der Liebe" z roku 2010 z muzyką do czterech spektakli Ingmara Villqista oraz - w roku 2011 - przecudna płyta z muzyką napisaną przez Ola do filmu "Ewa" Adama Sikory i Ingmara Villqista zatytułowana "Ewa - film music".

W roku 2012 Olo napisał muzykę do spektaklu "Fruu" dla Teatru Dada von Bzdulow oraz do słuchowiska "Wesele" na podstawie "Wesela" Wyspiańskiego, z okazji 85 - lecia Radia Kraków. Tego samego roku na świat dzienny wychodzi płyta projektu Ola: "The Saintbox" o tym samym tytule.

Rok 2014 rozpoczyna się dla artysty wydaniem wspaniałej płyty "KOT (CZY TEŻ KOTKA?), napisanej do wierszy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2012.

Inne wybrane nagrania z udziałem Ola to:

Przed rokiem 2000: "Koncert w Mózgu" grupy Łoskot (1994), "Fryderyki 95" oraz "Luksus" zespołu Szwagierkolaska z roku 1995, "Dances" Zbigniewa Namysłowskiego (1997), "Music For M" Macieja Strzelczyka (1998), "Amariuch" Łoskotu (1998), "3 Nights" Zbigniewa Namysłowskiego (1998) oraz: Jazz & Folk grupy Namysłowski Quartet & Górale, "Kicha" Szwagierkolaski czy "Karambola" Wojciecha Staroniewicza z roku 1999.

W 2000 roku ukazały się "Smierdzące Kwiatuszki" Łoskotu oraz "Kobiety" zespołu Kobiety, a rok później "Oczi Cziorne" grupy o tej samej nazwie i bluenotowska "Birthday Live" nagrana z Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Olejniczakiem i Cezarym Konradem.

Rok 2003 przynosi "Rewizor" Leszka Możdżera, w 2005 roku natomiast wychodzi kolejna płyta zespołu Łoskot: "Sun". W 2006 roku nazwisko Ola pojawia się na płycie "Olter" Jacka Oltera i Różnych Wykonawców, a rok później na płycie Mikołaja Trzaski zatytułowanej "Kantry".

Kolejne płyty nagrane z udziałem Ola Walickiego to: "Crossroads" Łukasza Łagodzkiego (2010), "Mutanty" zespołu Kobiety (2011) oraz "Free Culture" grupy Gdańsk-Vilnius (2012).

I pomyśleć, że to jedynie wybrane pozycje z jakże obszernej dyskografii Ola Walickiego... Zapraszam do przeglądania strony internetowej Artysty: http://olowalicki.com/, gdzie można między innymi znaleźć fragmenty ciekawych rozmów z tym intrygującym Twórcą.

Marta Ratajczak

Żródło: olowalicki.com, fot. Michał Andrysiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz